Ducati Hypermotard SP - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Ducati Hypermotard SP is a lightweight supermotard designed for agile, playful riding on both road and light off-road terrain. Powered by an 821cc V-twin producing 110 horsepower, it delivers nimble handling and exciting performance suited to riders seeking fun and versatility. Best known for its compact frame, responsive Ride by Wire throttle control, and thrilling acceleration, the Hypermotard SP excels at entertaining urban and back-road exploration.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2013 |
| Model | Ducati Hypermotard SP |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Single stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli electronic fuel injection system. Throttle bodies with full Ride by Wire system |
| Bore x stroke | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Torque | 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs) @ 7750 |
| Power | 110.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 180/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | Marzocchi 50 mm pressurized and fully adjustable usd fork with hard anodized aluminium lightweight slider |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6433 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Dry weight | 171.0 kg (377.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Limited edition of 10 bikes. |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Wheels | Carbon fibre, 5-spoke |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Color options | White/red/black |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Multifunction digital dashboard with white backlight, composed of LCD segments for rev counter and a Dot-Matrix area for all other information. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.