Ducati Hypermotard SP - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Ducati Hypermotard SP is a lightweight, agile naked bike designed for riders seeking sharp handling and playful performance. Known for its compact dimensions, low seat height, and nimble character, it excels in urban environments and twisty roads. Its punchy power-to-weight ratio and responsive ABS-equipped braking system make it ideal for spirited, confident riders seeking an engaging, maneuverable motorcycle.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2014 |
| Model | Ducati Hypermotard SP |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Single stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli electronic fuel injection system. Throttle bodies with full Ride by Wire system |
| Bore x stroke | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Torque | 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs) @ 7750 |
| Power | 110.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 180/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | Marzocchi 50 mm pressurized and fully adjustable usd fork with hard anodized aluminium lightweight slider |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Overall width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6433 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Dry weight | 171.0 kg (377.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Spain. |
| Electrical | Battery 12V 6Ah |
| Reserve fuel capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Wheelbase | 1,451 mm (57.1 inches) |
| Overall height | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Seat | Dual |
| Rear tyre | 130/90-17 |
| Front tyre | 90/90-21 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Mono-shock with adjustable spring pre-load. |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41 mm hydraulic fork |
| Lubrication system | Dry sump |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Capacity: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) |
| Model | Derbi Terra Adventure 125 |
| Color options | White/red/black |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Multifunction digital dashboard with white backlight, composed of LCD segments for rev counter and a Dot-Matrix area for all other information. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.