Ducati Monster 1100S - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Ducati Monster 1100S is a middleweight naked bike powered by a 1078cc V2 four-stroke engine producing 93.6 horsepower and 75.9 Nm of torque. It appeals to riders seeking naked bike agility with substantial performance, combining Ducati's signature desmodromic valve technology and electronic fuel injection for responsive handling and reliable power delivery. The Monster 1100S is best known for its distinctive Ducati character, minimalist design, and versatile nature suitable for both street riding and spirited sport riding.
2009
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2009 |
| Model | Ducati Monster 1100S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 aluminum mufflers |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Siemens electronic fuel injection, 45mm throttle body |
| Bore x stroke | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 75.90 Nm (7.7 kgf-m or 56.0 ft.lbs) |
| Power | 93.60 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Rear suspension | Progressive with preload and rebound Ohlins adjustable monoshock |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Ohlins 43mm fully adjustable upside-down forks with TiN. |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Wheelbase | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5571 HP/kg |
| Dry weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Red (Red/Golden), White (Black/Golden) |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.