Ducati Monster 797 - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Ducati Monster 797 is an accessible naked bike designed for new and returning riders seeking an agile, confidence-inspiring motorcycle. Known for its manageable 797cc engine, lightweight chassis, and approachable riding position, it excels in urban commuting and twisty road riding. The Monster 797 combines Ducati's iconic styling with practical features like a low seat height and forgiving power delivery.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2018 |
| Model | Ducati Monster 797 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-1 system with catalytic converter and 2 lambda probes, single stainless steel muffler with aluminium cover |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | APTC wet multiplate clutch with mechanical control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 67.00 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 73.00 Horsepower">HP (53.3 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tires. |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock, pre-load and rebound adjustable |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 43 mm Kayaba USD fork |
| Trail | 90 mm (3.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Overall height | 1,055 mm (41.5 inches) |
| Alternate seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4171 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | White Silk, Red |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.