Ducati Monster 797 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Ducati Monster 797 is an accessible naked bike designed for new and experienced riders seeking authentic Italian styling with manageable performance. Its lightweight 193 kg frame, comfortable seating position, and 16.5-liter fuel tank make it ideal for everyday commuting and spirited weekend rides. Known for its classic Monster design heritage and responsive handling, it delivers practical everyday usability without complexity.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2019 |
| Model | Ducati Monster 797 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-1 system with catalytic converter and 2 lambda probes, single stainless steel muffler with aluminium cover |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | APTC wet multiplate clutch with mechanical control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 73.0 Horsepower">HP (53.3 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.0 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tires. |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock, pre-load and rebound adjustable |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 43 mm Kayaba USD fork |
| Trail | 90 mm (3.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2170 mm (85.4 inches) |
| Overall height | 1055 mm (41.5 inches) |
| Seat height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4171 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red, Star White Silk |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.