Ducati Multistrada 1200 S Granturismo - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo is a premium sport-touring motorcycle designed for experienced riders seeking long-distance capability without compromising performance. Its 1198cc L-Twin engine delivers 147.91 horsepower and substantial torque, while advanced electronics and a comfortable, spacious ergonomic design make it ideal for touring. Best known for blending Italian sportiness with practical touring features, it excels at covering vast distances at speed with confidence and control.
2013
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2013 |
| Model | Ducati Multistrada 1200 S Granturismo |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffler with catalytic converter and 2 lambda probes, alluminium tail pipes |
| Driveline | Chain 5.30 |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Mitsubishi electronic fuel injection system, Mikuni elliptical throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 124.50 Nm (12.7 kgf-m or 91.8 ft.lbs) @ 7500 |
| Power | 147.91 |
| Engine details | L-Twin cylinder |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 190/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Electronic compression and rebound damping adjustment. Electronic spring pre-load adjustment with DSS Aluminium single-sided swingarm. |
| Front suspension | Sachs 48mm fully adjustable usd forks. Electronic compression and rebound damping adjustment with Ducati Skyhook Suspension |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Seat height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6816 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 234.0 kg (515.9 pounds) |
| Dry weight | 217.0 kg (478.4 pounds) |
Other specs | |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Wheels | Carbon fibre, 5-spoke |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Comments | Windscreen |
| Color options | Grey |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Carrying capacity | Top box, saddle bags |
| Instruments | Multifunction digital dashboard. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.