Harley-Davidson CVO Road Glide Custom 110th Anniversary - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom 110th Anniversary is a premium touring cruiser designed for riders seeking long-distance comfort with classic American style. Powered by the iconic 1802cc Twin Cam 110 engine delivering 165 Nm of torque, it combines heritage and modern technology with its electronic fuel injection and six-speed transmission. Best known for its factory customization and anniversary edition exclusivity, it appeals to experienced cruiser enthusiasts who value distinctive styling and refined touring capability.
2013
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2013 |
| Model | Harley-Davidson CVO Road Glide Custom 110th Anniversary |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome dual exhaust with 4 in. touring mufflers and touring muffler shields |
| Greenhouse gases | 133.2 CO |
| Fuel consumption | 5.74 litres/100 km (17.4 km/l or 40.98 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry-sump |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x stroke | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 165.43 Nm (16.9 kgf-m or 122.0 ft.lbs) @ 3750 |
| Engine details | Air-cooled, Twin Cam 110™ |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Contrast Chrome Agitator Custom Wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-B18 |
| Front tyre dimensions | 130/60-B19 |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (0.25 quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 2,446 mm (96.3 inches) |
| Seat height | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 380.1 kg (838.0 pounds) |
| Dry weight | 367.0 kg (809.0 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,800 mm (70.9 inches) |
| Overall width | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Front Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Capacity: | 1300.00 ccm (79.33 cubic inches) |
| Model | Gibbs Quadski |
| Comments | Special Edition celebrating HD´s 110th Anniversary. CVO is HD´s Custom Vehicle Operation. |
| Color options | Anniversary Vintage Bronze/Anniversary Vintage Black |
| Carrying capacity | Saddle bags. |
| Light | High beam, running lights, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-Speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instruments | New-Daymaker™ LED Headlamp- contrast chrome/black |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.