Ducati Panigale V4 R - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Ducati Panigale V4 R is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking extreme performance and precision handling. Powered by a potent V4 engine delivering an impressive 1.28 HP per kilogram, it excels on the racetrack with advanced electronics, lightweight construction at 193 kg, and premium Brembo braking. Best known for uncompromising speed and agility, this machine represents Ducati's pinnacle of racing technology for dedicated performance enthusiasts.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2020 |
| Model | Ducati Panigale V4 R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 4-2-1-2 system with 2 catalytic converter and 2 lambda probes. |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 169.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 7.30 litres/100 km (13.7 km/l or 32.22 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies. |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 48.4 mm (3.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 14.0:1 |
| Torque | 112.0 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs) @ 11500 Revolutions">RPM |
| Power | 221.0 Horsepower">HP (161.3 Kilowatt">kW)) @ 11500 Revolutions">RPM |
| Engine details | L-twin |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Cast aluminium 5-spoke |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Brembo |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear tire | 200/60-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Fully adjustable Öhlins unit. Aluminium single-sided swingarm. |
| Front Suspension | Öhlins 43mm fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Aluminium alloy. Engine is used as a structural chassis element. Trellis subframe. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1471 mm (57.9 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 1.2849 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry weight | 172.0 kg (379.2 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Digital unit with TFT colour display rev counter, speed, gear selected, odometer, etc. |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.