Ducati Panigale V4 S - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Ducati Panigale V4 S is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking cutting-edge performance and technology. Known for its powerful V4 engine, advanced electronics including cornering ABS and traction control, and lightweight construction, it dominates on both road and circuit. The bike combines aggressive handling with premium componentry to deliver championship-level speed and precision.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Ducati Panigale V4 S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 4-2-1-2 system with 2 catalytic converter and 2 lambda probes. |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 160.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.90 litres/100 km (14.5 km/l or 34.09 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies. |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 53.6 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression | 14.0:1 |
| Torque | 124.0 Nm (12.6 kgf-m or 91.5 ft.lbs) @ 10000 Revolutions">RPM |
| Power | 214.0 Horsepower">HP (156.2 Kilowatt">kW)) @ 13000 Revolutions">RPM |
| Engine details | L-twin |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1103.0 ccm (67.31 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3-spoke light alloy. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Radially mounted. |
| Rear tire | 200/60-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX36 unit. Electronic compression and rebound damping adjustment with semi-active mode. Adjustable linkage: Progressive/flat. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Fully adjustable Öhlins TTX36unit |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Aluminium alloy |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1464 mm (57.6 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 195.0 kg (429.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Instruments | Digital unit with TFT colour display rev counter, speed, gear selected, odometer, etc. |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.