Ducati S4 - 2002 Specifications and Reviews
The 2002 Ducati S4 is a middleweight naked bike that appeals to riders seeking authentic Italian performance and style. Powered by a 916cc L-twin engine producing 101 horsepower, it's best known for its distinctive character, responsive handling, and classic Ducati engineering. This machine suits experienced riders who value personality and mechanical soul over pure sportbike aggression.
2002
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2002 |
| Model | Ducati S4 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 94.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 92.00 |
| Power | 101.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Seat height | 803 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| | |
Ducati S4 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5233 HP/kg |
Other specs | |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.