Ducati Scrambler Classic - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Ducati Scrambler Classic is an accessible, retro-styled middleweight that appeals to riders seeking authentic scrambler character without complexity. Known for its manageable ergonomics, including a low 790mm seat height, and agile handling courtesy of its compact 1,445mm wheelbase, it excels as an approachable entry point into Ducati ownership. The spoked aluminum wheels and classic aesthetic deliver genuine vintage scrambler appeal.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2017 |
| Model | Ducati Scrambler Classic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4 |
| Clutch | Wet multiplate clutch with mechanical control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 50 mm throttle body |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 75.00 Horsepower">HP (54.7 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoked aluminium wheels |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 110/80-18 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba rear shock, pre-load and rebound adjustable. Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Upside down Kayaba 41 mm fork |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Wheelbase | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Overall width | 845 mm (33.3 inches) |
| Overall length | 2,165 mm (85.2 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0425 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.5 kg (424.4 pounds) |
| Dry weight | 1,765.0 kg (3,891.2 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Yellow |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.