Ducati Scrambler Full Throttle - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Ducati Scrambler Full Throttle is a retro-styled middleweight scrambler designed for riders seeking classic aesthetics with modern performance. Known for its aggressive styling, lightweight agility, and accessible 73 hp engine, it excels in urban environments and spirited road riding. The compact wheelbase and manageable weight make it ideal for both novice and experienced riders wanting a characterful, manageable machine.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2017 |
| Model | Ducati Scrambler Full Throttle |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Exhaust system with single stainless steel muffler, aluminium silencer covers, catalytic converter and 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 4 |
| Clutch | Wet multiplate clutch with mechanical control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 50 mm throttle body |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 75.00 Horsepower">HP (54.7 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke in light alloy, |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 110/80-18 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba rear shock, pre-load and rebound adjustable. Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Upside down Kayaba 41 mm fork |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Wheelbase | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Overall width | 845 mm (33.3 inches) |
| Overall length | 2,165 mm (85.2 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4412 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 186.5 kg (411.2 pounds) |
| Dry weight | 170.0 kg (374.8 pounds) |
Other specs | |
| Instruments | LCD instruments |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/yellow |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.