Ducati Scrambler Full Throttle - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Ducati Scrambler Full Throttle is a retro-styled middleweight designed for riders seeking accessible performance with classic charm. Known for its aggressive styling, agile handling, and lightweight construction, it excels in urban environments and casual weekend rides. The low seat height and manageable power delivery make it ideal for newer riders or those preferring intuitive, fun-focused motorcycling.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2020 |
| Model | Ducati Scrambler Full Throttle |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Exhaust system with single stainless steel muffler, aluminium silencer covers, catalytic converter and 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 118.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.10 litres/100 km (19.6 km/l or 46.12 mpg) |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 50 mm throttle body |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 73.0 Horsepower">HP (53.3 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine details | L-Twin, Desmodromic distribution |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.0 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke in light alloy |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 180/55-R17 |
| Front tire | 110/80-R18 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba rear shock, pre-load and rebound adjustable. Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Upside down Kayaba 41 mm fork |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.9 inches) |
| Overall width | 855 mm (33.7 inches) |
| Overall length | 2165 mm (85.2 inches) |
| Overall height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Alternate seat height | 798 mm (31.4 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 778 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4220 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Dry weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months |
| Starter | Electric |
| Color options | Yellow/black |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.