Ducati Streetfighter 848 - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Ducati Streetfighter 848 is a middleweight naked bike powered by a potent 849cc V2 engine producing 132 horsepower and 93.5 Nm of torque. Its aggressive styling and responsive handling make it ideal for riders seeking thrilling urban and road performance with genuine Ducati character. Best known for combining superbike-derived technology with accessible power delivery and sharp maneuverability.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | Ducati Streetfighter 848 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin stainless steel mufflers |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain; Front sprocket 15; Rear sprocket 42. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.84. |
| Clutch | Wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, elliptical throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) |
| Compression | 13.2:1 |
| Torque | 93.50 Nm (9.5 kgf-m or 69.0 ft.lbs) @ 9500 |
| Power | 132.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 849.00 ccm (51.81 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 180/60-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | Marzocchi 43mm fully adjustable usd forks |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame in ALS 450 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7811 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Dry weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Spain. |
| Electrical | Battery 12V 6Ah |
| Reserve fuel capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Wheelbase | 1,451 mm (57.1 inches) |
| Overall width | 793 mm (31.2 inches) |
| Overall length | 2,195 mm (86.4 inches) |
| Overall height | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Seat | Dual |
| Rear tyre | 130/90-17 |
| Front tyre | 90/90-21 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Mono-shock with adjustable spring pre-load. |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41 mm hydraulic fork |
| Lubrication system | Dry sump |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Capacity: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) |
| Model | Derbi Terra Adventure 125 |
| Color options | Red, dark stealth |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.