Ducati Streetfighter 848 - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Ducati Streetfighter 848 is an aggressive middleweight naked bike designed for experienced riders seeking sharp handling and thrilling performance. Known for its potent 848cc engine, striking angular styling, and responsive braking system with radially-mounted four-piston front calipers, it delivers genuine sportbike capability in a stripped-down street-focused package.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Ducati Streetfighter 848 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin stainless steel mufflers |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain; Front sprocket 15; Rear sprocket 42. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.84. |
| Clutch | Wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, elliptical throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) |
| Compression | 13.2:1 |
| Torque | 93.50 Nm (9.5 kgf-m or 69.0 ft.lbs) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Power | 132.00 Horsepower">HP (96.4 Kilowatt">kW)) @ 10000 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 849.00 ccm (51.81 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke light alloy |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 180/60-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi 43mm fully adjustable usd forks |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame in ALS 450 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7811 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Dry weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Starter | Electric |
| Color options | Red |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.