Gpx 4t 50 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Neco GPX 4T 50 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Max Power | 8.1 HP (5.9 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 50.0 ccm (3.05 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.80 litres (1.80 US gallons) |
| Overall Width | 660 mm (26.0 inches) |
| Overall Length | 1860 mm (73.2 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.0936 HP/kg |
| Dry Weight | 86.0 kg (189.6 pounds) |
|
|
Gpx 4t 50 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/60-12 |
| Front Tyre | 130/60-12 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Neco GPX 4T 50 discussion group or the general Neco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Belgian brand. Chinese made scooter. Sold in parts of Europe. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.