Guerrilla 450 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Year | 2025 |
| Model | Royal Enfield Guerrilla 450 Roadster |
Engine and Transmission Specifications |
| Final Drive | Chain |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip-assist |
| Max Torque | 40 Nm / 29.5 ft/lb @ 5500 rpm |
| Max Power | 29.4 kW / 40 hp @ 8000 rpm |
| Starting | Electric |
| Ignition | Digital electronic |
| Induction | Electronic fuel injection 42 mm throttle body, ride-by-wire system |
| Lubrication | Semi dry sump |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Bore x Stroke | 84 x 81.5 mm |
| Capacity | 452 cc / 27.6 cu in |
| Engine Type | Four stroke, single cylinder, DOHC |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 185 kg / 407.8 lbs |
| Dry Weight | 174 kg / 385.6 lbs |
| Ground Clearance | 169 mm / 6.65 in |
| Seat Height | 780 mm / 30.7 in |
| Wheelbase | 1440 mm / 44.88 in |
|
|
Guerrilla 450 dimensions and frame |
| Rear Tyre | 160/60 x R17 |
| Front Tyre | 120/70 x R17 |
| Wheels | Wire-spoked |
| ABS | Dual channel, switchable |
| Rear Brakes | Single 270mm disc, single-piston caliper |
| Front Brakes | Single 310mm disc, 2-piston caliper |
| Rear Wheel Travel | 150Â mm / 5.9 in |
| Rear Suspension | Monoshock with linkage, adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 140Â mm / 5.5 in |
| Front Suspension | 43 mm USD Telescopic forks |
| Frame | Steel, twin-spar tubular frame, using engine as stressed member |
Other specs |
| Fuel Capacity | 11Â Litres / 2.9 US gal |
| Dimensions | Length 2090 mm / 82.2 in Width    833 mm / 32.8 in Height 1125 mm / 44.3 in (without mirrors) |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.