Harley-Davidson Road Glide Ultra - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Harley-Davidson Road Glide Ultra is a heavyweight touring cruiser designed for long-distance riders seeking comfort and advanced technology. Known for its distinctive batwing fairing, cruise control, and comprehensive infotainment system with Bluetooth connectivity, it delivers smooth highway cruising with excellent carrying capacity via saddlebags and top box. This machine excels at covering miles in style while keeping riders connected and comfortable.
General information | |
| Price as new | 3.5 See the detailed rating of touring capabilities, reliability, accident risk, etc. Compare with any other motorbike. |
| Category | Touring |
| Year | 2019 |
| Model | Harley-Davidson Road Glide Ultra |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome dual exhaust with 4 in. touring mufflers and touring muffler shields |
| Greenhouse gases | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. ESPFI |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.0 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 165.4 Nm (16.9 kgf-m or 122.0 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 90.0 Horsepower">HP (65.7 Kilowatt">kW)) @ 5450 Revolutions">RPM |
| Engine details | Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 107 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/65-B16 |
| Front tire | 130/80-B17 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall length | 2595 mm (102.2 inches) |
| Seat height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2206 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 425.0 kg (937.0 pounds) |
| Dry weight | 408.0 kg (899.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Small windshield. Cruise control. Alarm. Infotainment. USB. Bluetooth. |
| Carrying capacity | Saddle bags. Top Box. |
| Light | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Twisted Cherry, Midnight BlueBarracuda Silver, Wicked Red/Barracuda Silver,Scorced Orange/Black Denim, Silver flux/Black Fuse |
Rider Reviews
Total comments: 1












Please Login or Register if you would like to leave a comment.