Harley-Davidson Street 500 - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Harley-Davidson Street 500 is an entry-level cruiser designed for new and returning riders seeking an accessible, manageable motorcycle with authentic Harley character. Powered by a 492cc liquid-cooled Revolution X V-Twin engine, it delivers responsive performance with classic cruiser styling and nimble handling. Known for its low seat height, lightweight construction, and approachable power delivery, the Street 500 excels as an ideal stepping stone into motorcycle ownership.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2021 |
| Model | Harley-Davidson Street 500 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Black two-into-one |
| Greenhouse gases | 85.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.68 litres/100 km (27.2 km/l or 63.92 mpg) |
| Driveline | Gear, 36/68 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.1 x 66.0 mm (2.7 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4.60 seconds |
| Torque | 40.0 Nm (4.1 kgf-m or 29.5 ft.lbs) @ 3500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Liquid-cooled, Revolution Xâ„¢ V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 491.6 ccm (30.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Black 7-spoke cast aluminum |
| Rear brakes | Single disc. Twin piston, floating caliper, optional ABS |
| Front brakes | Single disc. Twin piston, floating caliper, optional ABS |
| Rear tire | 140/75-15 |
| Front tire | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 115 mm (4.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.10 litres (3.28 US quarts) |
| Fuel capacity | 13.25 litres (3.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.8 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall length | 2225 mm (87.6 inches) |
| Seat height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 233.0 kg (513.7 pounds) |
| Dry weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Discontinued in 2021. |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Black Denim, Barracuda silver, Performance Orange |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.