Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Ultra Classic Electra Glide is a full-featured touring cruiser designed for long-distance riders seeking ultimate comfort and style. Powered by the air-cooled Twin Cam 103 engine delivering 100 ft-lbs of torque, it combines classic Harley character with modern amenities like electronic fuel injection and integrated oil cooling. Known for its commanding presence, legendary reliability, and premium touring capabilities, this heavyweight excels at highway cruising.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2013 |
| Model | Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 135.60 Nm (13.8 kgf-m or 100.0 ft.lbs) @ 3250 |
| Engine details | Air-cooled Twin Cam 103™ with Integrated Oil-Cooler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston |
| Front brakes | Double disc. 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 180/65-NW16 |
| Front tyre dimensions | 130/80-NW17 |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (0.25 quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall length | 2,504 mm (98.6 inches) |
| Seat height | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 413.2 kg (911.0 pounds) |
| Dry weight | 400.1 kg (882.0 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Wheelbase | 1,800 mm (70.9 inches) |
| Overall width | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Front Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Capacity: | 1300.00 ccm (79.33 cubic inches) |
| Model | Gibbs Quadski |
| Comments | Windshield. |
| Color options | Midnight Pearl/Brilliant Silver Pearl, Big Blue Pearl/Vivid Black, Ember Red Sunglo, White Hot Pearl, Vivid Black |
| Carrying capacity | Saddle bags, top box |
| Light | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light; cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.