Headbanger Hollister - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Headbanger Hollister is a classic cruiser built for riders seeking authentic V-twin character with old-school appeal. Powered by a 1450cc RevTech 88 engine, it delivers traditional cruiser performance with reliable air-cooled simplicity. Known for its distinctive styling and Softail frame design, this custom cruiser offers genuine American cruiser heritage.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Headbanger Hollister |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 2 Headbanger |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | BDL belt 3 inches primary. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel system | Carburettor. Euro 3 |
| Engine details | RevTech 88 engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1450.00 ccm (88.48 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Front 130/16 - Rear 180/16 |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Front suspension | 41 mm telescopic |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Frame type | HB Softail |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall width | 406 mm (16.0 inches) |
| Overall length | 2,260 mm (89.0 inches) |
| Dry weight | 235.0 kg (518.1 pounds) |
Other specs | |
| Carrying capacity | Front and rear rack |
| Wheelbase | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Ground clearance | 290 mm (11.4 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1114 HP/kg |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Gas shocks with pre-load adjustment |
| Front Suspension | Independent double A-arm |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Bore x Stroke | 96.0 x 82.0 mm (3.8 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Torque | 46.90 Nm (4.8 kgf-m or 34.6 ft.lbs) |
| Power | 37.55 Horsepower">HP (27.4 Kilowatt">kW)) |
| Capacity: | 594.00 ccm (36.25 cubic inches) |
| Model | Goes G 625i Max |
| Color options | Any color |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.