Heritage Classic 117 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Harley-Davidson Heritage Classic 117 is a retro cruiser built for riders seeking classic styling with modern performance. Its Milwaukee-Eight 117 engine delivers substantial low-end torque ideal for relaxed cruising, while the six-speed transmission and fuel injection provide smooth, reliable operation. Best known for blending timeless heritage aesthetics with contemporary engineering.
2026
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, White Onyx Pearl, Whiskey Fire/ Vivid Black |
| Price | US$ 22999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Harley-Davidson Heritage Classic 117 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 162.7 Nm (16.6 kgf-m or 120.0 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® 117 |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.90 litres (4.99 US gallons) |
| Wheelbase | 1630 mm (64.2 inches) |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 930 mm (36.6 inches) |
| Overall Length | 2415 mm (95.1 inches) |
| Seat Height | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3100 HP/kg |
| Wet Weight | 330.2 kg (728.0 pounds) |
| Dry Weight | 316.2 kg (697.0 pounds) |
| | |
Heritage Classic 117 dimensions and frame | |
| Wheels | Gloss black, 9-spoke cast aluminum wheels as standard. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 2-piston floating. |
| Front Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 130/90-B16 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 56mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; ´beer can´ covers |
| Trail | 140 mm (5.5 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Heritage Classic 117 discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED, low beam, high beam and signature position lamp, Incandescent Zeppelin tail lamp, Incandescent bullets, Incandescent bullet light bar |
| Instruments | 5-inch analog speedometer with digital gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 shorty dual; catalyst in muffler |
| Driveline | 34/46 ratio primary |
| Output | 98.0 HP (71.5 kW)) @ 4600 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.