Hero Honda Glamour 125 PGM-FI - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI is an economical sport commuter designed for budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Powered by a fuel-injected 124.5cc single-cylinder engine, it delivers modest performance with excellent fuel efficiency. Known for its dependable engineering and low maintenance costs, the Glamour suits new riders and those prioritizing practicality over power.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2010 |
| Model | Hero Honda Glamour 125 PGM-FI |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate, wet |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | FTI |
| Fuel control | OHC |
| Fuel system | Injection. Programmed electronic fuel injection |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 10.35 Nm (1.1 kgf-m or 7.6 ft.lbs) @ 4000 |
| Power | 9.00 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.50 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc. Optional drum break |
| Rear tyre dimensions | 3.00-18 |
| Front tyre dimensions | 2.75-18 |
| Rear suspension | Swing Arm with Hydraulic Shock Absorbers |
| Front suspension | Telescopic Hydraulic Fork |
| Frame type | Tubular double cradle |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Fuel capacity | 13.60 litres (3.59 gallons) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall length | 2,005 mm (78.9 inches) |
| Front percentage of weight | 141.0 |
| Weight incl. oil, gas, etc | 129.0 kg (284.4 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Red, black |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.