Himalayan 410 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Year | 2024 |
| Model | Royal Enfield Himalayan |
Engine and Transmission Specifications |
| Final Drive | Chain |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip-assist |
| Max Torque | 40 Nm / 29.5 ft/lb @ 5500 rpm |
| Max Power | 29.4 kW / 40 hp @ 8000 rpm |
| Starting | Electric |
| Ignition | Digital electronic |
| Induction | Electronic fuel injection 42 mm throttle body, ride-by-wire system |
| Lubrication | Wet sump |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Bore x Stroke | 84 x 81.5 mm |
| Capacity | 452 cc / 27.6 cu in |
| Engine Type | Four stroke, single cylinder, DOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 196 kg432 lbs |
| Dry Weight | 181 kg / 399 lbs |
| Ground Clearance | 230 mm / 9.1 in |
| Seat Height | 825 - 845 mm / 32.5 - 33.3 in (Low seat: 805 - 825 mm / 31.7 - 32.5 in) |
| Wheelbase | 1510 mm / 59.44 in |
|
|
Himalayan 410 dimensions and frame |
| Rear Tyre | 140/80 x R17 |
| Front Tyre | 90/90 x R21 |
| Wheels | Wire-spoked |
| ABS | Dual channel, switchable |
| Rear Brakes | Single 270mm disc, single-piston caliper |
| Front Brakes | Single 320mm disc, 2-piston caliper |
| Rear Wheel Travel | 200Â mm / 7.87 in |
| Rear Suspension | Showa monoshock with linkage, adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 200Â mm / 7.87 in |
| Front Suspension | 43 mm Showa USD Telescopic forks |
| Frame | Steel, twin-spar tubular frame |
Other specs |
| Fuel Capacity | 17Â Litres / 4.5 US gal |
| Dimensions | Length 2245 mm / 88.4 in Width    852 mm / 33.5 in Height 1316 mm / 51.8 in (fly screen top) |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.