Honda Cd Dream - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, black, grey |
| Category | Allround |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 47.0 x 41.4 mm (1.9 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Capacity | 72.0 ccm (4.39 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.60 litres (2.27 US gallons) |
| Ground Clearance | 136 mm (5.4 inches) |
| Overall Width | 751 mm (29.6 inches) |
| Overall Length | 1899 mm (74.8 inches) |
| Overall Height | 1014 mm (39.9 inches) |
| Dry Weight | 82.0 kg (180.8 pounds) |
Honda Cd Dream dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 2.50-17 |
| Front Tyre | 2.25-17 |
| Frame | Backbone, steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Atlas Honda CD Dream discussion group or the general Atlas Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in Pakistan. |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Driveline | Constant Mesh |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Atlas Honda CD Dream |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.