Kawasaki Ninja ZX-6R - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Kawasaki Ninja ZX-6R is a middleweight supersport designed for experienced riders seeking track-capable performance and sharp handling. Delivering 134 horsepower with advanced electronics including Kawasaki Traction Control and optional ABS, it balances aggressive styling with everyday usability. Known for its responsive 636cc engine and nimble chassis, this Ninja excels both on the circuit and spirited road riding.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-6R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI® with 38mm Keihin throttle bodies (4) and oval sub-throttles |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 45.1 mm (2.6 x 1.8 inches) |
| Compression | 12.9:1 |
| Torque | 70.8 Nm (7.2 kgf-m or 52.2 ft.lbs) @ 11000 Revolutions">RPM |
| Power | 126.2 Horsepower">HP (92.1 Kilowatt">kW)) @ 13500 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 636.0 ccm (38.81 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Optional ABS. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 134 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, top-out spring and pillow ball upper mount. Compression damping |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Frame type | Twin spar, cast aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1400 mm (55.1 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall length | 2025 mm (79.7 inches) |
| Overall height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 196.0 kg (432.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Maximum power with RAM air, 98.5 kW {134 PS} at 14,000 rpm. Kawasaki Traction Control (KTRC), Power Mode, Optional Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS). |
| Starter | Electric |
| Color options | Lime Green/Ebony Metallic Grey, Metallic Flat Spark Black/Ebony |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.