Lfc 700 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Grey/silver |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Benda LFC 700 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 48.0 mm (2.6 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Max Torque | 60.0 Nm (6.1 kgf-m or 44.3 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 676.0 ccm (41.25 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1720 mm (67.7 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2440 mm (96.1 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 287.0 kg (632.7 pounds) |
|
|
Lfc 700 dimensions and frame |
| Seat | Split seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 310/35-18 |
| Front Tyre | 130/70-19 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Inverted forks |
| Frame | Cradle type |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 160.0 km/h (99.4 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benda LFC 700 discussion group or the general Benda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Lighting | LED headlight |
| Output | 77.8 HP (56.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.