Rock 250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Green, blue, silver, red, white |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Benda Rock 250 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 53.5 x 55.4 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 25.0 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 15.50 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1545 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 173 mm (6.8 inches) |
| Overall Width | 853 mm (33.6 inches) |
| Overall Length | 2225 mm (87.6 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
Rock 250 dimensions and frame |
| Seat | Split seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Suspension | Spring mono shock |
| Front Suspension | Inverted forks |
| Frame | Cradle type, steel |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 129.0 km/h (80.2 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benda Rock 250 discussion group or the general Benda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. Chinese brand. |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Power | 25.5 HP (18.6 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.