Lfs 700 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, silver/gray/yellow |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 48.0 mm (2.6 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Max Torque | 63.0 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Max Power | 92.5 HP (67.5 kW)) @ 11000 RPM |
| Capacity | 680.0 ccm (41.49 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 848 mm (33.4 inches) |
| Overall Length | 2142 mm (84.3 inches) |
| Overall Height | 1106 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 208.0 kg (458.6 pounds) |
|
|
Lfs 700 dimensions and frame |
| Seat | Split seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 180/55-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Cradle type |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 210.0 km/h (130.5 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benda LFS 700 discussion group or the general Benda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. Chinese brand. |
| Lighting | LED headlight |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Benda LFS 700 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.