Napoleonbob 500 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black/gold, black/grey |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Benda Napoleonbob 500 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.0 x 63.6 mm (2.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 42.0 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 475.6 ccm (29.02 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1550 mm (61.0 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2285 mm (90.0 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
Napoleonbob 500 dimensions and frame |
| Seat | Solo seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 180/65-16 |
| Front Tyre | 150/80-16 |
| Rear Suspension | Hydraulic mono shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Cradle type, steel |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 145.0 km/h (90.1 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benda Napoleonbob 500 discussion group or the general Benda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. Also called Benda Napoleon 500. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.