Napoleonbob 250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, titanium, green, red, white |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 55.5 x 55.4 mm (2.2 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 25.0 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 25.5 HP (18.6 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 9.50 litres (2.51 US gallons) |
| Wheelbase | 1545 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 838 mm (33.0 inches) |
| Overall Length | 2333 mm (91.9 inches) |
| Overall Height | 1038 mm (40.9 inches) |
| Seat Height | 748 mm (29.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 182.0 kg (401.2 pounds) |
|
|
Napoleonbob 250 dimensions and frame |
| Seat | Solo seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 160/70-18 |
| Front Tyre | 130/80-18 |
| Rear Suspension | Spring mono shock |
| Front Suspension | Multi-link |
| Frame | Cradle type, steel |
|
|
Speed and acceleration |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benda Napoleonbob 250 discussion group or the general Benda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. Also called Benda Napoleon 250. |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Motorcycle name | Benda Napoleonbob 250 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.