Low Rider ST - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Low Rider St combines classic cruiser styling with modern performance, designed for experienced riders seeking a manageable yet powerful machine. Its low 686mm seat height and compact 323kg weight make it accessible for various body types, while the responsive handling and refined Milwaukee-Eight engine deliver confident cornering and acceleration. Known for blending heritage aesthetics with contemporary technology, this model excels as an everyday cruiser for those prioritizing agility without sacrificing iconic Harley character.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Brilliant Red, Billiard Gray, iron Horse Metallic, Midnight Firestorm |
| Price | US$ 24199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Harley-Davidson Low Rider ST |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 114.3 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 173.6 Nm (17.7 kgf-m or 128.0 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Max Power | 114.0 HP (83.2 kW)) @ 5000 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® 117 |
| Capacity | 1923.0 ccm (117.34 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.90 litres (4.99 US gallons) |
| Wheelbase | 1615 mm (63.6 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 889 mm (35.0 inches) |
| Overall Length | 2365 mm (93.1 inches) |
| Seat Height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3621 HP/kg |
| Wet Weight | 323.0 kg (712.0 pounds) |
| Dry Weight | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| | |
Low Rider ST dimensions and frame | |
| Wheels | Dark bronze, Radiate cast aluminum wheel. Michelin® Scorcher® ´31´ tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 2-piston |
| Front Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/70-B16 |
| Front Tyre | 110/90-B19 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 56 mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension | Single cartridge 43 mm inverted with aluminum fork triple clamps; triple rate spring |
| Trail | 145 mm (5.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Low Rider ST discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | 1.9 cu ft saddle bags. |
| Lighting | All LED, low beam, high beam and signature position lamp, LED Zeppelin tail lamp, Incandescent bullet turn signals |
| Instruments | Digital tachometer, speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip and range indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 offset shotgun; catalyst in muffler |
| Driveline | Chain 34/46 ratio primary drive |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.