Low Rider S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Low Rider S is a cruiser built for riders seeking classic styling with modern performance. Its low 686 mm seat height and lightweight 303.9 kg chassis make it accessible while maintaining the aggressive Low Rider aesthetic. Known for its blend of heritage design and contemporary handling, it delivers responsive braking and comfortable ergonomics for both city riding and longer journeys.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Brilliant Red, Iron Horse Metallic, Mystic Shift |
| Price | US$ 20499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 114.3 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 173.6 Nm (17.7 kgf-m or 128.0 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® 117 |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1615 mm (63.6 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 889 mm (35.0 inches) |
| Overall Length | 2360 mm (92.9 inches) |
| Seat Height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3493 HP/kg |
| Wet Weight | 303.9 kg (670.0 pounds) |
| Dry Weight | 294.8 kg (650.0 pounds) |
Low Rider S dimensions and frame | |
| Wheels | Dark bronze, Radiate cast aluminum wheel. Michelin® Scorcher® ´31´ tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/70-B16 |
| Front Tyre | 110/90-B19 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 56 mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension | Single cartridge 43 mm inverted with aluminum fork triple clamps; triple rate spring |
| Trail | 145 mm (5.7 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Low Rider S discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED, low beam, high beam and signature position lamp, LED Zeppelin tail lamp, Incandescent bullet turn signals |
| Instruments | 4-inch analog tachometer with digital speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip and range indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 offset shotgun; catalyst in muffler |
| Driveline | Chain 34/46 ratio primary drive |
| Output | 103.0 HP (75.2 kW)) @ 4750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Low Rider S |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.