Marathon 125 Sm Pro - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black/white/red, black/red |
| Category | Super motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.7 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Engine Details | Minarelli 4T 125cc Variable distribution´ |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.3 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2148 mm (84.6 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 876 mm (34.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1339 HP/kg |
| Dry Weight | 112.0 kg (246.9 pounds) |
Marathon 125 Sm Pro dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy Rims |
| Rear Brakes | Single disc. Galfer Wave |
| Brake Disc Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Galfer wave disc with double piston caliper |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Gas Mono-shock shock absorber and seaprate bottle PRS system |
| Front Suspension | R16V inverted fork of Ø40mm. |
| Frame | Highly resistant double cradle steel perimeter. Detachable rear sub-chassis. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Marathon 125 SM Pro discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Digital |
| Exhaust system | Inox |
| Power | 15.0 HP (10.9 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Rieju Marathon 125 SM Pro |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.