|
| Color Options | Yellow, White, red, Black |
| Price | Euro 3499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport touring |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 58.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.50 litres/100 km (40.0 km/l or 94.09 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | ECU |
| Induction | Injection. Delphi |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 9.6 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 12.5 HP (9.1 kW)) @ 9500 RPM |
| Capacity | 124.7 ccm (7.61 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall Length | 2090 mm (82.3 inches) |
| Overall Height | 1205 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0812 HP/kg |
| Dry Weight | 153.5 kg (338.4 pounds) |
Montana Xr1 125 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Three-piston floating calliper. Combined braking system. |
| Rear Tyre | 120/80-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Hydraulic monoshock with adjustable preload and progressive linkage system |
| Front Suspension | Hydraulic upside-down fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 115.0 km/h (71.5 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Macbor Montana XR1 125 discussion group or the general Macbor discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Macbor Montana XR1 125 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.