|
| Color Options | Red, Blue, White, Black |
| Price | Euro 6199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
| Model | Macbor Montana XR5 510 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Max Torque | 45.0 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 498.0 ccm (30.39 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1479 mm (58.2 inches) |
| Ground Clearance | 211 mm (8.3 inches) |
| Overall Width | 935 mm (36.8 inches) |
| Overall Length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall Height | 1400 mm (55.1 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2637 HP/kg |
| Dry Weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
|
|
Montana Xr5 510 dimensions and frame |
| Wheels | Metzeler Tourance tires |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin single piston. Switchable ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Nissin double piston. Switchable ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium swingarm with multi-adjustable KYB monoshock |
| Front Suspension | 41 mm KYB inverted fork, multi-adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Macbor Montana XR5 510 discussion group or the general Macbor discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. USB. Spanish brand. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | 5´´ TFT / Digital with connectivity |
| Alternate seat height | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, highest setting. |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.