Motus MST-R - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Motus MST-R is an American sport touring motorcycle designed for experienced riders seeking performance and distance capability. Powered by a 1650cc V4 engine producing 185 horsepower, it combines agile handling with premium Ohlins suspension and Brembo braking for confident road control. This machine excels at blending aggressive styling with practical sport touring versatility for long-distance highway riding.
2013
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2013 |
| Model | Motus MST-R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | 20,000 mi XW-ring chain by RK |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Power | 185.00 |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1650.00 ccm (100.68 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | BST premium carbon fiber wheels w/ wave rotors |
| Rear brakes | Single disc. Brembo M4 monoblock calipers |
| Front brakes | Double disc. Brembo M4 monoblock calipers |
| Rear suspension | Ohlins TTX mono-shock |
| Front suspension | Ohlins R and T NIX adjustable |
Physical measures and capacities | |
| Comments | Windscreen |
| Color options | Carbon Black, White |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Carrying capacity | Removable side cases by Givi |
| Seat | Seat by Sargent |
| Electrical | 720w alternator |
| Starter | Electric |
| | |
Other specs | |
| Fuel capacity | 17.70 litres (4.68 gallons) |
| Wheelbase | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Overall width | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0552 HP/kg |
| Dry weight | 340.0 kg (749.6 pounds) |
| Rear tyre | 270/60-12 |
| Front tyre | 185/88-12 |
| Ignition | ECU |
| Bore x Stroke | 87.5 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Top speed | 70.0 km/h (43.5 mph) |
| Torque | 28.00 Nm (2.9 kgf-m or 20.7 ft.lbs) @ 4250 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.