Motus MST - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Motus MST is an American-made sport touring motorcycle powered by a unique 168-horsepower V4 engine, designed for riders seeking performance combined with long-distance capability. Its progressive mono-shock rear suspension and adjustable Ohlins front forks provide responsive handling, while removable Givi cases and optional top case offer practical touring versatility. The MST is best known for delivering aggressive acceleration and refined engineering in the American motorcycle market.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2016 |
| Model | Motus MST |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Dual overdrive |
| Clutch | Wet-type multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Closed loop multiport electronic injection |
| Bore x Stroke | 80.0 x 67.0 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Max RPM RPM | 7800 |
| Torque | 167.00 Nm (17.0 kgf-m or 123.2 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 168.00 Horsepower">HP (122.6 Kilowatt">kW)) @ 7200 Revolutions">RPM |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1650.00 ccm (100.68 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Seat by Sargent |
| Wheels | Forged aluminum OZ wheels |
| Rear brakes | Single disc. Bremo |
| Front brakes | Double disc. Bremo |
| Rear Suspension | Progressive mono-shock w/remote preload adjuster |
| Front Suspension | Ohlins NIX30 adjustable |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Ride-by-wire with cruise control. Adjustable windscreen. US made. |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Carrying capacity | Removable side cases by Givi. Optional top case. |
| Electrical | 720w alternator |
| Instruments | High color, TFT LCD |
| Starter | Electric |
| Color options | Flame Red, Silver Speed Metallic, Appalachia Blue Metallic |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.