Mrt 50 Sm - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/orange, black/yellow, white |
| Category | Super motard |
| Model | Rieju MRT 50 SM |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Carburettor. Dell´Orto PHBN 16 |
| Bore x Stroke | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Engine Details | Minarelli NG engine |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 50.0 ccm (3.05 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.32 litres (1.67 US gallons) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.3 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 85.0 kg (187.4 pounds) |
Mrt 50 Sm dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Mono-shock |
| Front Suspension | Telescopic fork, 37mm |
| Frame | Highly resistant double cradle steel perimeter. Detachable rear sub-chassis. |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju MRT 50 SM discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Instruments | Digital LCD |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Exhaust system | Racing Muffle |
| Lubrication system | Separate oil mixture |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.