Outlander 1000r - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Grey |
| Price | US$ 11199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | ATV |
| Model | Can-Am Outlander 1000R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | CVT with specific calibration L / H / N / R / P |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Intelligent Throttle Control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Max Torque | 93.6 Nm (9.5 kgf-m or 69.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Rotax 999 engine |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.50 litres (5.15 US gallons) |
| Wheelbase | 1342 mm (52.8 inches) |
| Ground Clearance | 292 mm (11.5 inches) |
| Overall Width | 1231 mm (48.5 inches) |
| Overall Length | 2134 mm (84.0 inches) |
| Overall Height | 1245 mm (49.0 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2365 HP/kg |
| Dry Weight | 427.0 kg (941.4 pounds) |
Outlander 1000r dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Double disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 214 mm (8.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 26/10-14 |
| Front Tyre | 26/8-14 |
| Rear Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | Arched Double A-arm. Twin tube shocks. |
| Front Wheel Travel | 274 mm (10.8 inches) |
| Front Suspension | Double A-arm. Twin tube shocks. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Outlander 1000R discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.™). Power steering. Various options. |
| Warranty | 6 months limited warranty |
| Carrying Capacity | 10.6 gal ( 40 L ) |
| Lighting | LED headlights and tail lights, LED signature. |
| Instruments | 7.6 in. wide digital display |
| Driveline | Selectable 2WD / 4WD with Visco-Lok† auto-locking front differential. |
| Output | 101.0 HP (73.7 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.