Outlander 6x6 1000 Xt - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Green |
| Price | US$ 18049. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | ATV |
| Model | Can-Am Outlander 6x6 1000 XT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | CVT Extra low L / H / N / R / P |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 91.0 x 75.0 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Engine Details | Rotax engine |
| Capacity | 976.0 ccm (59.56 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.44 litres (5.40 US gallons) |
| Wheelbase | 2285 mm (90.0 inches) |
| Ground Clearance | 279 mm (11.0 inches) |
| Overall Width | 1240 mm (48.8 inches) |
| Overall Length | 3170 mm (124.8 inches) |
| Overall Height | 1400 mm (55.1 inches) |
| Seat Height | 876 mm (34.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 531.0 kg (1,170.7 pounds) |
| | |
Outlander 6x6 1000 Xt dimensions and frame | |
| Wheels | Six wheels, cast aluminum rims. ITP Terracross tires. |
| Rear Brakes | Double disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 214 mm (8.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 26/10-14 |
| Front Tyre | 26/8-14 |
| Rear Wheel Travel | 251 mm (9.9 inches) |
| Rear Suspension | Double Torsional Trailing arm Independent (TTI2) with quick-release sway bar. twin tube. |
| Front Wheel Travel | 233 mm (9.2 inches) |
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar. Twin tube. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Outlander 6x6 1000 XT discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 6 wheels. Tri-Mode Dynamic Power Steering. RF Digitally Encoded Security System. |
| Warranty | 6 months limited warranty |
| Carrying Capacity | Dual-level cargo box with sidewalls and tailgate 18.5 gal (70 L) |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | 4.5 in. digital display |
| Driveline | Selectable 2WD / 4WD shaft driven with Visco-Lok QE auto-locking front differential |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.