Outlander Pro Hd7 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Beige, green |
| Category | ATV |
| Year | 2025 |
| Model | Can-Am Outlander Pro HD7 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | CVT with work calibration Extra low L / H / N / R / P |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Max Torque | 55.6 Nm (5.7 kgf-m or 41.0 ft.lbs) |
| Max Power | 50.0 HP (36.5 kW)) |
| Engine Details | Rotax ACE engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 650.0 ccm (39.66 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.30 litres (5.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1346 mm (53.0 inches) |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Overall Width | 1239 mm (48.8 inches) |
| Overall Length | 2284 mm (89.9 inches) |
| Overall Height | 1225 mm (48.2 inches) |
| Seat Height | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1377 HP/kg |
| Dry Weight | 363.0 kg (800.3 pounds) |
Outlander Pro Hd7 dimensions and frame | |
| Wheels | Steel |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic twin-piston calipers |
| Brake Disc Diameter | 214 mm (8.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Tyre | 26/8-12 |
| Front Tyre | 26/8-12 |
| Rear Wheel Travel | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Suspension | Double A-Arm, twin tube |
| Front Wheel Travel | 248 mm (9.8 inches) |
| Front Suspension | Double A-Arm, twin shocks |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Outlander Pro HD7 discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Various options. |
| Warranty | 6 months |
| Carrying Capacity | Front and rear racks |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | 4.5 in. digital display |
| Driveline | Selectable 2WD / 4WD with Visco-Lok auto-locking front differential |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.