Road King Special - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Road King Special is a classic cruiser designed for riders seeking authentic touring capability with timeless styling. Known for its commanding presence, comfortable seating position, and reliable performance, it excels at long-distance highway riding while delivering the iconic Harley character. Its generous 22.71-liter fuel capacity and manageable weight make it accessible to experienced cruiser enthusiasts.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Whiskey Fire, Billiard Gray, |
| Price | US$ 25749. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Harley-Davidson Road King Special |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 165.4 Nm (16.9 kgf-m or 122.0 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight 114 |
| Capacity | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground Clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 991 mm (39.0 inches) |
| Overall Length | 2420 mm (95.3 inches) |
| Seat Height | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2706 HP/kg |
| Wet Weight | 366.1 kg (807.0 pounds) |
| Dry Weight | 351.1 kg (774.0 pounds) |
| | |
Road King Special dimensions and frame | |
| Wheels | Gloss Black Prodigy wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/55-B18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49 mm dual bending valve |
| Trail | 175 mm (6.9 inches) |
Other specs | |
| (82.8 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Road King Special discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Tire pressure rear | 41 PSI (2.8 Bar or 280 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Belt teeth | 140 |
| Sprockets | 32/68 (front/rear) |
| Idle speed | 850 RPM |
| Spark plugs | NGK CR9E, NGK CR9EIX |
| Battery | YIX30L |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | LED 34-watt, 915 lumen low beam, 37-watt, 915 lumen high beam; 8W/28W tail/stop, front signal lights and rear turn signals |
| Instruments | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Black, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
| Power | 95.0 HP (69.3 kW)) @ 5020 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.