Scout Bobber Classic - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Indian Scout Bobber Classic is a modern retro cruiser designed for riders seeking classic styling with contemporary performance. Powered by a liquid-cooled 1250cc V-twin engine producing 105 horsepower and 110 Nm torque, it delivers accessible power for both experienced and intermediate riders. Known for its minimalist bobber aesthetic, responsive handling, and affordable entry point into Indian's lineup, it appeals to those wanting authentic custom character without compromising reliability.
2026
General information | |
| Color Options | Black Metallic |
| Price | US$ 13999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Indian Scout Bobber Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Pushrods |
| Induction | Injection. Closed Loop Fuel Injection, 63 mm bore |
| Bore x Stroke | 104.0 x 73.6 mm (4.1 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 110.0 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Engine Details | 60 degrees V-twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1250.0 ccm (76.28 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1562 mm (61.5 inches) |
| Ground Clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 916 mm (36.1 inches) |
| Overall Length | 2318 mm (91.3 inches) |
| Overall Height | 1096 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4321 HP/kg |
| Wet Weight | 252.0 kg (555.6 pounds) |
| Dry Weight | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| | |
Scout Bobber Classic dimensions and frame | |
| Seat | Low Profile Two-toned Solo Seat |
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Wheel Travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Twin Sided Swing Arm. Dual shocks. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41mm |
| Trail | 125 mm (4.9 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Indian Scout Bobber Classic discussion group or the general Indian discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instruments | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Rake (fork angle) | 29.4° |
| Exhaust system | 2-into-1 |
| Output | 105.0 HP (76.6 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.