Scout Bobber Limited Tech - 2026 Specifications and Reviews
The 2025 Indian Scout Bobber Limited Tech is a modern custom cruiser powered by a 1250cc V-twin engine delivering 105 horsepower and 108 Nm of torque. Designed for riders seeking classic bobber styling with contemporary technology and performance, it combines retro aesthetics with fuel injection, liquid cooling, and sophisticated handling. Best suited for cruiser enthusiasts who value heritage appeal alongside reliable, manageable power delivery.
2026
General information | |
| Color Options | Black Smoke, Spirit Blue Metallic, Nara Bronze Metallic |
| Price | US$ 14699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Pushrods |
| Induction | Injection. Closed Loop Fuel Injection, 63 mm bore |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 104.0 x 73.6 mm (4.1 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 108.0 Nm (11.0 kgf-m or 79.7 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Max Power | 105.0 HP (76.6 kW)) |
| Engine Details | 60 degrees V-twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1250.0 ccm (76.28 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1562 mm (61.5 inches) |
| Ground Clearance | 109 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 930 mm (36.6 inches) |
| Overall Length | 2206 mm (86.9 inches) |
| Overall Height | 1071 mm (42.2 inches) |
| Seat Height | 649 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4430 HP/kg |
| Wet Weight | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Dry Weight | 237.0 kg (522.5 pounds) |
Scout Bobber Limited Tech dimensions and frame | |
| Seat | Low Profile Two-toned Solo Seat |
| Wheels | Cast aluminium wheels. Pirelli MT60RS tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 130/90-B16 |
| Rear Wheel Travel | 50 mm (2.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41mm |
| Trail | 125 mm (4.9 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Indian Scout Bobber Limited Tech discussion group or the general Indian discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Cruse control. GPS. |
| Warranty | 2 years, limited |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instruments | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Rake (fork angle) | 29.4° |
| Exhaust system | 2-into-1 |
| Motorcycle name | Indian Scout Bobber Limited Tech |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.