Shineray XY400B - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Shineray XY400B is a nimble sport bike designed for budget-conscious riders seeking entry-level performance and agility. Powered by a 397cc single-cylinder four-stroke engine delivering 26.2 hp, it excels as a city commuter and weekend runner with responsive handling and economical fuel consumption. Best suited for newer riders, the XY400B combines accessible pricing with sporty aesthetics and manageable power delivery.
2021
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2021 |
| Model | Shineray XY400B |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Carburettor |
| Torque | 30.0 Nm (3.1 kgf-m or 22.1 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 26.2 Horsepower">HP (19.1 Kilowatt">kW)) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 397.2 ccm (24.24 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-18 |
| Front tire | 100/90-19 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.9 inches) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 1580 mm (62.2 inches) |
| Overall length | 2130 mm (83.9 inches) |
| Overall height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Chinese bike with sidecar. |
| Starter | Electric |
| Color options | Green, cream/yellow |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.