Spyder Rt - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Silver, blue |
| Price | US$ 26799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Semi-automatic with reverse function |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic throttle control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 80.0 mm (3.3 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 130.1 Nm (13.3 kgf-m or 96.0 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Details | Rotax® 1330 ACE engine |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 1330.0 ccm (81.16 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1714 mm (67.5 inches) |
| Ground Clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Overall Width | 1554 mm (61.2 inches) |
| Overall Length | 2777 mm (109.3 inches) |
| Overall Height | 1464 mm (57.6 inches) |
| Seat Height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2561 HP/kg |
| Dry Weight | 449.0 kg (989.9 pounds) |
Spyder Rt dimensions and frame | |
| Seat | Comfortable seat with lumbar support. |
| Wheels | 6-spoke black aluminium rims. XPS Roadster tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 1-piston floating caliper with integrated parking brake |
| Brake Disc Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo 4-piston |
| Rear Tyre | 225/50-R15 |
| Front Tyre | 165/55-R15 |
| Rear Wheel Travel | 152 mm (6.0 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm. SACHS Shock with manual air preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 174 mm (6.9 inches) |
| Front Suspension | Double A-Arm with anti-roll bar. SACHS Big-Bore shocks. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Spyder RT discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Three wheel bike. Traction Control. Cruise control. Stability control. Hill hold control. Power steering. Digitally encoded security system. Windscreen. Driver heated grips. USB. Bluetooth. A limited and a sea-to-sky edition exist. |
| Warranty | 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance |
| Carrying Capacity | 117 liter cargo capacity, side bags and top box. |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | 10.25 in. touchscreen display. Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode smart assist, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock. |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.50 litres (1.19 US gallons) |
| Output | 115.0 HP (83.9 kW)) @ 7250 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Can-Am Spyder RT |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.