Street Bob 117 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Street Bob 117 is a minimalist cruiser built for riders seeking authentic, stripped-down styling with modern reliability. Its low 655mm seat height and accessible 297kg weight make it ideal for riders of varying experience levels who value classic bobber aesthetics over cutting-edge performance. Known for its iconic bare-bones design, responsive 117 cubic-inch engine, and comfortable highway-capable chassis, the Street Bob delivers timeless Harley character with everyday practicality.
2025
General information | |
| Color Options | Billiard Gray, Vivid Black, Centerline, Iron Horse Metallic, Purple Abyss Denim |
| Price | US$ 17199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Harley-Davidson Street Bob 117 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 162.7 Nm (16.6 kgf-m or 120.0 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® 117 engine |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.20 litres (3.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1630 mm (64.2 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Length | 2320 mm (91.3 inches) |
| Seat Height | 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3424 HP/kg |
| Wet Weight | 297.1 kg (655.0 pounds) |
| Dry Weight | 286.2 kg (631.0 pounds) |
Street Bob 117 dimensions and frame | |
| Wheels | Black, Annihilator cast aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwal tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston fixed. |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 100/90-B19 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; cam-style preload adjustment |
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; gaiter covers |
| Trail | 157 mm (6.2 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Street Bob 117 discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 34/46 (front/rear) |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED. |
| Instruments | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 offset shotgun; catalyst in muffler |
| Driveline | Chain 34/46 ratio primary drive |
| Power | 98.0 HP (71.5 kW)) @ 4600 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.