Street Glide Ultra - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Street Glide Ultra is a premium touring cruiser designed for long-distance riders seeking ultimate comfort and technology. Known for its commanding road presence, luxurious amenities, and Milwaukee-Eight engine power, it excels at highway cruising with passenger accommodation. Its low seat height and manageable weight make it accessible while delivering the classic Harley touring experience.
2025
General information | |
| Color Options | Billiard Gray, Vivid Black, Blue Burst, Whiskey Fire/Vivid Black |
| Price | US$ 30749. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Harley-Davidson Street Glide Ultra |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 124.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.35 litres/100 km (18.7 km/l or 43.97 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 114.3 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 176.3 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight 107 engine |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 980 mm (38.6 inches) |
| Overall Length | 2591 mm (102.0 inches) |
| Seat Height | 683 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2991 HP/kg |
| Wet Weight | 392.8 kg (866.0 pounds) |
| Dry Weight | 351.1 kg (774.0 pounds) |
| | |
Street Glide Ultra dimensions and frame | |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Front Brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/55-B18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Wheel Travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Street Glide Ultra discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Electrical | LED headlamp, tail/stop, front signal lights and rear turn signals |
| Instruments | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
| Power | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 4600 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.