Tango 125i - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Allround |
| Model | Rieju Tango 125i |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Engine Details | Balancer shaft |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 2040 mm (80.3 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 109.0 kg (240.3 pounds) |
|
|
Tango 125i dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 120/90-16 |
| Front Tyre | 90/100-19 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork, 37mm |
| Frame | Highly resistant steel perimeter. Detachable sub-chassis |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Tango 125i discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Instruments | Digital LCD |
| Exhaust system | Silencer With Protecto |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.